Čištění domovní kanalizace
Čištění vodním paprskem (lidově "tlaková voda" nebo "woma") je prováděno pomocí vysokotlakého vodního čerpadla umístěného ve vozidle s nádrží. Oproti mechanickému čištění kanalizace, které se používá spíše pro čištění odpadů, je čištění tlakovou vodou výrazně účinnější.
Vyčištění kanalizace vodním paprskem
Tlakové čerpadlo je schopno generovat vodu pod regulovatelným tlakem až do výše několika set atmosfér (používají se též jednotky "bar", 1 bar = 1 atmosféra). Na čerpadlo je přes hydraulický buben připojena tlaková hadice o délce několika desítek metrů ukončená tryskou (lidově "krtek"). Trysky jsou výměnné s různým počtem otvorů pod různými úhly dle profilu potrubí a druhu čištěného materiálu.
Použití
Systém čištění pomocí vodního paprsku je v dnešní době celosvětově používaný a uznávaný jako nejefektivnější metoda čištění kanalizačních systémů. Jeho široké použití se odráží v možnosti volby jak výkonu tlakového čerpadla, tak i velikostí, tvarem a otvory čistící trysky. Tlaková hadice prostupuje potrubím pomocí reaktivní síly vody, která vylétá s otvorů trysky pod vysokým tlakem. Správnou volbou trysky na konkrétní nános materiálu v potrubí lze zefektivnit a zrychlit prováděnou práci.
Systémy s nižším výkonem na čištění domovních rozvodů (do 200mm) se dají umístit do osobního nebo dodávkového automobilu, silnější pro čištění větších dimenzí na nákladní vůz s cisternou.
Výhody tlakového čištění
- profilově neomezené použití
- rychlá likvidace ucpávky
- rozředění čištěného materiálu do vznosu, odplavení
- vyčištění potrubí v celém profilu
Nevýhody tlakového čištění
- zatahování tlakové hadice do objektu
- občasné načerpání vody do nádrže
- riziko zpětného vzdutí splaškové vody do doby proražení ucpávky
- zařízení není přenosné, rádius je omezen délkou tlakové hadice ve vozidle